اپل آیدی چیست؟

اگر از دارندگان یک آی دیوایس مانند آیفون، آی پد و آی پاد باشید می دانید که برای دانلود اپلیکیشن از اپ استور نیاز به یک اپل آیدی دارید. بسیاری از کاربران آیفون در ایران در همان ابتدای خرید گوشی یا تبلت از فروشنده می خواهند که اپلیکیشن های لازم را بر روی دستگاه آن ها نصب کند. این عمل علاوه بر داشتن هزینه ای بالا باعث می شود شما هیچ گاه نتوانید اپلیکیشن های خود را آپدیت کنید زیرا نیاز به یوزرنیم و پسورد فرد فروشنده دارید.

ضمنا شما بدون داشتن اپل آیدی نمی توانید از امکاناتی نظیر آی مسیج، فیس تایم، گیم سنتر، آی کلاد بکاپ و … در آیفون و آی پد خود استفاده کنید و عملا بخش اعظمی از امکانات دستگاه شما بلا استفاده باقی می ماند. تنها راه حل این مشکل خرید اپل ایدی شخصی برای شماست. پیش از این در این وبلاگ به صورت جامع آموزش ساخت اپل آی دی ( اکانت آیتونز ) را برای شما شرح داده بودیم. اما ممکن است شما علاقه ای به طی مراحل ساخت اپل آی دی و ارورهای احتمالی آن نداشته و ترجیح می دهید شخص دیگری اپل آی دی را با ایمیل شما برایتان بسازد. سایت www.getappleid.com سایتی است که با ایمیل شما اپل آی دی را ساخته و شما می توانید از اپل آیدی خود به صورت اختصاصی استفاده کنید. مزیت این سایت نسبت به سایت های مشابه ساخت اپل آی دی با ایمیل شما و نداشتن دردسر ساخت اپل آی دی و امنیت بالاتر آن است. زیرا شما بعد از دریافت یوزرنیم و پسورد اپل آی دی تمامی تنظیمات آن را می توانید در سایت اپل تغییر یا تایید کنید. بعد از ثبت سفارش در سایت خرید اپل ایدی شما صاحب یک اپل آی دی آمریکا شده و می توانید از اپل آی دی خود برای دریافت اپلیکیشن های موبایل از اپ استور، ارسال پیام از طریق آی مسیج، تماس تصویری با فیس تایم و … استفاده نمایید.

قطعا داشتن اپل آی دی باعث می شود شما دیگر خودتان بتوانید به راحتی اپلیکیشن های دلخواه را بر روی آیفون و آی پد خود نصب کرده و برای هر بار ریختن اپلیکیشن دیگر هزینه ای پرداخت نکنید. پس اگر یک آی دیوایس داشته و اپل آی دی ندارید از طریق همین سایت می توانید اقدام به خرید اپل ایدی کنید.

آهن ربا چگونه کار می کند؟

حمیده احمدیان راد
 
در همه جاآهن ربا (مغناطیس) يك شيء عجيب و غريب و موضوع آزمايش هاي في البداهه است. قدرت غير طبيعي آن و پرش پرسر وصدايش به سمت فلزات و تواناييش در محكم چسبيدن به نزديك ترين سطح فلزي ما را به فكر وامي دارد.
Image
براده های آهن، قبل و بعد از این که در معرض میدان مغناطیسی قرار بگیرند

همه ما پايه آهن ربا را مي دانيم. آهن رباها ها فلزات بخصوصي را جذب مي كنند و قطب هاي شمال و جنوب دارند. قطب هاي مخالف همديگر را جذب مي كنند. در حالي كه قطب هاي مشابه همديگر را مي رانند. ميدان هاي مغناطيسي (آهن ربایی) و الكتريكي باهم نسبت دارند و مغناطيس همراه با نيروي جاذبه و نيروهاي اتمي ضعيف و قوي، يكي از چهار نيروي اصلي در جهان است.

اما هيچ يك از اين واقعيات به پرسش هاي اصلي ما درباره آهن ربا پاسخ نمي دهند. مثلاً اين كه واقعاً چه چيزي آهن ربا را به فلزات مشخصي مي چسباند؟ چرا آهن ربا به فلزات ديگر نمي چسبد؟ چرا آهن رباها بسته به وضعيتشان يكديگر را جذب يا دفع مي كنند و چرا آهن رباهاي نئوديميوم neodymium خيلي قوي تر از آهن رباهايي كه بچه ها با آنها بازي مي كنند هستند؟

Image
براده های آهن (راست) در سراسر خطوط میدان مغناطیسی یک آهن ربای نئودیمیوم استوانه ای ردیف شده اند

فهميدن پاسخ اين پرسش ها كمك مي كند تا درباره آهن ربا تعريفي اصولي ارايه دهيم. آهن رباها اشيايي هستند كه ميدان هاي مغناطيسي توليد مي كنند و فلزاتي مثل آهن،‌ نيكل و كبالت را جذب مي كنند. خطوط نيروي ميدان مغناطيسي از قطب شمال آهن ربا خارج مي شود و از قطب جنوبش وارد مي شود. آهن رباهاي سخت يا دايمي ميدان هاي مغناطيسي خودشان را هميشه ايجاد مي كنند. آهن رباهاي نرم يا موقتي ميدان هاي مغناطيسيشان را در  حضور يك ميدان مغناطيسي دیگر و تا مدت زمان كوتاهي بعد از خروج از این ميدان توليد مي كنند. آهن رباهای الکتریکی (آهنی که به وسیله جریان برق خاصیت آهن ربایی پیدا می کند)، ميدان هاي مغناطيسي را تنها موقعي كه الكتريسيته از ميان سيم پيچ سيم عبور مي كند توليدمي كنند.

Image
براده های آهن (راست) در سراسر خطوط میدان مغناطیسی یک آهن ربای نئودیمیوم مکبعی به صف شده اند

تا سال های اخیر همه آهن رباها از عناصر فلزي يا تركيبات فلزي ساخته مي شدند. اين مواد آهن رباهايي با نيروهاي مختلف توليد مي كردند. براي مثال برخی از این آهن رباها عبارتند از:

-آهن رباهاي كروميك Ceramic magnets- مثل آهن رباهايي كه در يخچال و آزمايش هاي علمي مدرسه مورد استفاده قرار مي گيرد، حاوي اكسيد آهن در يك مخلوط كراميك است. بيشتر آهن رباهاي كراميك كه بعضي وقت ها به عنوان آهن رباهاي داراي تركيبات آهن شناخته مي شوند قوي نيستند.

-آهن رباهاي آلنيكو Alnico magnets- از آلومينيوم، نيكل و كبالت ساخته شده ا ند. آنها قوي تر از آهن رباهاي كراميك هستند، اما نه به قوي اي آنهايي كه با يك طبقه از عناصر كه به عنوان فلزات نادر زمين شناخته می شوند، مخلوط شده اند.

-آهن رباهای كبالت سمريوم  Samarium cobalt- آهن هايي هستند که از تركيب كبالت با عنصر نادر زمين كه "سمريوم" است، ساخته شده است. در چند سال گذشته، همچنين دانشمندان پلي مرهاي مغناطيسي يا آهن رباهاي پلی مری magnetic polymers را كشف كرده اند. بعضي از اينها بعضي از اينها قابل خم شدن و با قالب درست کردن هستند. هرچند که بعضي از آنها تنها در دماهاي بي نهايت پايين كار مي كنند و بقيه تنها فلزات خيلي سبك وزن مانند براده آهن را مي گيرند.

تلاش اندكي لازم است تا موادی که نام آنها برده شد خاصيت آهن ربایی پیدا کنند. در بخش بعدي مي بينيم كه چگونه اين اتفاق مي افتد.

منبع: http://science.howstuffworks.com/magnet.htm

تبلیغات در صفر بیست

   

 

پرسش


قلب میگو در کجای آن واقع شده؟

این صفحه را در گوگل محبوب کنید