اپل آیدی چیست؟

اگر از دارندگان یک آی دیوایس مانند آیفون، آی پد و آی پاد باشید می دانید که برای دانلود اپلیکیشن از اپ استور نیاز به یک اپل آیدی دارید. بسیاری از کاربران آیفون در ایران در همان ابتدای خرید گوشی یا تبلت از فروشنده می خواهند که اپلیکیشن های لازم را بر روی دستگاه آن ها نصب کند. این عمل علاوه بر داشتن هزینه ای بالا باعث می شود شما هیچ گاه نتوانید اپلیکیشن های خود را آپدیت کنید زیرا نیاز به یوزرنیم و پسورد فرد فروشنده دارید.

ضمنا شما بدون داشتن اپل آیدی نمی توانید از امکاناتی نظیر آی مسیج، فیس تایم، گیم سنتر، آی کلاد بکاپ و … در آیفون و آی پد خود استفاده کنید و عملا بخش اعظمی از امکانات دستگاه شما بلا استفاده باقی می ماند. تنها راه حل این مشکل خرید اپل ایدی شخصی برای شماست. پیش از این در این وبلاگ به صورت جامع آموزش ساخت اپل آی دی ( اکانت آیتونز ) را برای شما شرح داده بودیم. اما ممکن است شما علاقه ای به طی مراحل ساخت اپل آی دی و ارورهای احتمالی آن نداشته و ترجیح می دهید شخص دیگری اپل آی دی را با ایمیل شما برایتان بسازد. سایت www.getappleid.com سایتی است که با ایمیل شما اپل آی دی را ساخته و شما می توانید از اپل آیدی خود به صورت اختصاصی استفاده کنید. مزیت این سایت نسبت به سایت های مشابه ساخت اپل آی دی با ایمیل شما و نداشتن دردسر ساخت اپل آی دی و امنیت بالاتر آن است. زیرا شما بعد از دریافت یوزرنیم و پسورد اپل آی دی تمامی تنظیمات آن را می توانید در سایت اپل تغییر یا تایید کنید. بعد از ثبت سفارش در سایت خرید اپل ایدی شما صاحب یک اپل آی دی آمریکا شده و می توانید از اپل آی دی خود برای دریافت اپلیکیشن های موبایل از اپ استور، ارسال پیام از طریق آی مسیج، تماس تصویری با فیس تایم و … استفاده نمایید.

قطعا داشتن اپل آی دی باعث می شود شما دیگر خودتان بتوانید به راحتی اپلیکیشن های دلخواه را بر روی آیفون و آی پد خود نصب کرده و برای هر بار ریختن اپلیکیشن دیگر هزینه ای پرداخت نکنید. پس اگر یک آی دیوایس داشته و اپل آی دی ندارید از طریق همین سایت می توانید اقدام به خرید اپل ایدی کنید.

پارلمان یا مجلس چیست؟

حمیده احمدیان راد

پارلمان انگلیسدر کشور ما کلمه مجلس معادل كلمه پارلمان parliament در زبان انگليسي است. ريشه كلمه پارلمان هم parliamentum در زبان لاتين است كه به طوركلي به معني گفت و گو يا مذاكره (talk) است. در حال حاضر پارلمان ها از ارکان اصلی بسياري از حكومت هاي جهان هستند.

پارلمان های امروزی چگونه به وجود آمده اند؟

ريشه پارلمان ها و مجالس مشابه آن به قرن هاي خيلي دور برمي گردد. حتی در دنياي باستان هم مراکزی مشابه پارلمان های امروزی وجود داشته است. اما پارلمان های امروزی براساس شرایط امروز جهان به وجود آمده و گسترش پیدا کرده اند.

پارلمان ها یا مجالس امروزی بيشتر كشورها از سيستم حكومت پارلماني كشور انگليس الهام گرفته اند. سیستم پارلمانی انگلیس، سيستم نمايندگي در پارلمان را در بسياري از کشورهای جهان تحت تأثير قرار داده است.

سیستم پارلمانی چه ویژگی هایی دارد؟

در این سیستم ها یکی از وظایف پارلمان قانونگذاری است.  البته در این سیستم قوه مجریه هم می تواند برای قانونگذاری به مجلس کمک کند. منتها پیشنهادات دولت لازم است که باز هم به تأیید نمایندگان برسد. به عنوان مثال در ایران قوه مجریه به مجلس لایحه می دهد و وزرا می توانند با حضور در مجلس از لایحه هایشان دفاع کنند و این لوایح در صورت تصویب مجلس شکل قانونی پیدا می کنند و قابل اجرا می شوند. پس از آن که قانونی تصویب شد، پارلمان برای اجرای تمام و کمال آن بر قوه مجریه نظارت می کند.

همچنین از آن جا که نمایندگان پارلمان از سوی مردم انتخاب می شوند، می توانند بر همه کارهای قوه مجریه نظارت کنند و از راه سؤال و استیضاح وزرا و تشکیل کمیسیون های تحقیقاتی و یا نهادهای نظارتی مثل دیوان محاسبات بر کار دولت نظارت کنند. حتی پارلمان می تواند به رییس دولت و یا وزرا رأی عدم اعتماد بدهد و موجب سقوط دولت شود.

آیا همه پارلمان های جهان "پارلمان" نامیده می شوند و شبیه به هم هستند؟

نه. پارلمان های بسیار متنوعی در جهان وجود دارد که هر یک در هر کشوری به نامی نامیده می شود. در ايران به آن مجلس شوراي اسلامي، در ايالات متحده آمريكا به آن كنگره و در روسيه به آن دوما مي گويند. در ژاپن diet، در چين كنگره ملی خلق national peoples congress، در (رژیم اشغالگر) اسراييل كنست Knesset و در هند sansad ناميده مي شود. اينها فقط چند تا از نام هاي پارلمان ها در بخش های مختلف جهان هستند.

قدرت پارلمان از کجا سرچشمه می گیرد؟

پارلمان قدرتش را مستقيماً از مردم مي گيرد. به عنوان مثال در کشور ما نمایندگان مجلس در انتخابات دوره اي كه هر چهار سال برگزار مي شود انتخاب مي شوند. سيستم حكومتي که دارای پارلمان است، بهترين تضمين كننده سيستم دمكراتيك است. چرا که مبتنی بر مشارکت مردم است. به طور کلی وجود پارلمان به معنی حكومت قانون است و پارلمان محلی است که در آن نمایندگان همه ملت با هم مذاکره می کنند و اتحاد سياسي در یک کشور را در مقابل جهان خارج به نمایش می گذارند.

در پارلمان نمایندگان احزاب و ادیان مختلف حضور دارند كه این امر هم به انجام وظايف پارلمان به شکل مؤثرتر کمک می کند. البته نمايندگان پارلمان به خاطر جهان بی ثبات و به طور دایم در حال تغییر امروزي لازم است که انسان هایی عالم و نگران رفاه مردم باشند.

مهم ترین وظایف پارلمان ها چیست؟

یکی از مهم ترین وظایف پارلمان قانونگذاری است. اما نقش آن تنها به قانونگذاري محدود نمي شود. پارلمان ها در جهان كنوني مراکزی چند وظيفه اي هستند. پارلمان مركز عصبي سياسي كشور است. پارلمان بر اساس نیازها و تغییرات زمانه به اصلاح قوانین می پردازد و مانند آينه جامعه عمل مي كند.

وظايف اصلي پارلمان ها اينها هستند: تضمين پاسخگويي قوه مجريه، قانونگذاري، كنترل بودجه، نقش نمايندگي، نقش آموزش، نقش اطلاع رساني، آموزش و به كارگيري رييس مجلس و غيره.

فرايند بودجه سازي و كنترل خزانه ملی یکی از کارهای متنوعی است که چند کمیته پارلمانی در آن دست اندرکارند. همچنین قوه مجریه براي اعمالش به پارلمان پاسخگو است.

پاسخگویی در سیستم های مبتنی بر پارلمان به چه معنا و به چه دلیل است؟

پاسخگويي قوه مجريه به پارلمان به خاطر اين است كه پارلمان خواست مردم را نمايندگي مي كند و بنابراین بايد قوه مجريه را زير كنترل و نظارت دايمي خود داشته باشد. قوي ترين عنصری كه به دموكراسي پارلماني قدرت مي بخشد هم همین وظیفه پاسخگويي است. اعضاي پارلمان به مردم پاسخگو هستند بنابراین دولت هم لازم است که به پارلمان پاسخگو باشد و پاسخگويي دولت به مجلس در جريان تصميم گيري ها لازم است. همين پاسخگويي كيفيت تصميم گيري های دولت را بالا مي برد و يا مي تواند جلوی وضعیتی را که به بحران می انجامد بگیرد. البته رسانه ها هم به عنوان ركن هشتم دموكراسي در اين ميانه نقش مهمي دارند. چراكه ديده بان مردم هستند و می توانند نگرانی هاي اقتصادي و اجتماعي مردم را انعکاس دهند و به پارلمان کمک کنند.

تبلیغات در صفر بیست

   

 

این صفحه را در گوگل محبوب کنید